اطلاعات عمومی

آنچه باید بدانیم

تخت مرمر

بسم الله الرحمن الرحیم

تخت مرمر

بنای ایوان تخت مرمر قدیمی ترین بنای کاخ گلستان تهران است.

نام آن از تخت مرمرینی است که در دوره فتحعلی شاه ساخته شده و در ایوان اصلی آن قراردارد. این تخت شامل ۶۵ قطعه مرمر یزد است.

ساخت آن را به کریم خان زند نسبت می‌دهند ولی بعضی بر این باورند که اساس آن از عهد وی بوده‌است و به زمان آقا محمد خان تغییراتی درآن داده‌اند. همچنین برخی آن را از دوره صفوی می‌دانند.

این ینا جای تاجگذاری و مراسم سلام نوروزی شاهان قاجاربود. آخرین مراسم برگزار شده در این محل، جلوس رضا شاه پهلوی در آذر ماه ۱۳۰۴ خورشیدی بوده‌است

+ نوشته شده در  جمعه دوم اسفند 1387ساعت 9:40  توسط شهلا اسدي سرور  | 

گنبد سرخ مراغه

به نام او

گنبد سرخ مراغه

گنبد سرخ یکی از قدیمی ترین بناهای موجود در مراغه است که در قسمت جنوب غربی شهر قرار دارد. نام بانی بنا و تاریخ احداث آنرا می‌توان از کتیبه جبهه شمالی و نام سازنده آن را از کتیبه غربی ملاحظه نمود.

آنچه از این کتیبه‌ها برداشت می‌گردد این است که بنای گنبد سرخ در سال ۵۴۲ هجری قمری به دستور عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم و به وسیله بنی بکر محمد بن بندان بن محسن معمار ساخته شده‌است. به طور کلی گنبد مزبور بنایی مربع شکل است متشکل از سردابه و اتاق اصلی که بر روی سکوی سنگی قرار دارد و به وسیله هفت ردیف پله می‌توان به آن دسترسی یافت. پنج پله در جلوی سکو واقع شده و پله ششم و هفتم جزء آستانه درگاه محسوب می‌شوند.

گنبد سرخ مراغه قدیمی‌ترین بنای دوره اسلامی در آذربایجان است این بنای تاریخی ارزشمند ازآثار دوره سلجوقی در ایران می‌باشد که درسال ۵۴۲ هجری قمری به دستور عبدالعزیز بن محمود بن سعد رئیس آذربایجان بنا شده‌است با شروع ساخت این بنا دوره رازی در معماری ایران به پایان رسیده و این بنا نقطه عطف و شروع معماری آذری می‌باشد که تلفیق آجر و کاشی و استفاده از کاشی در تزئین بناهای تاریخی درایران امشخصه این دوره‌است. کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند این بنا قبل از رصد خانه مراغه برای تعیین ماه‌های سال و ساعات روز کاربرد داشته وسوراخ‌های ایجاد شده بر ضلع‌های این بنا نشانگر این امر است این بنای تاریخی با ارزش در قسمت جنوب غربی شهر واقع شده و در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ هجری شمسی در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده‌است.

این گنبد دارای ۴ ضلع بوده، کتیبه ضلع شمالی نشانگر اسم و القاب بانی گنبد و تاریخ احداث بنا می‌باشد و کتیبه ضلع شرقی و جنوبی آن آیات قرانی و ضلع غربی آن حاکی از نام سازنده بنا می‌باشد.

+ نوشته شده در  جمعه دوم اسفند 1387ساعت 9:38  توسط شهلا اسدي سرور  | 

مسجد گوهرشاد مشهد

هوالحق

 

مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد، در جنوب حرم رضا ساخته شده‌است. این مسجد در سال ۸۲۱ ه.ق به دستور گوهرشادآغا همسر شاهرخ از پادشاهان تیموری بنا شده‌است. به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی کاری و خط و اسلوب معماری مسجد گوهرشاد، این مسجد از نفیس ترین شاهکارهای معماری ایران در دوره تیموری است. اسم گوهرشاد در دو محل با کاشی معرق نگاشته شده، یکی در قسمت بالای در نقره‌ای که به دارالسیاده می‌رود و دیگری بر کتیبه ایوان مقصوره که به خط زیبای شاهزاده بایسنقر می‌باشد. در قسمت وسط نیز کتیبه‌ای به نام محمد رضا امامی وجود دارد. شیوه معماری این مسجد به سبک معماری مساجد چهار ایوانی ایران است و در طی سا‌ل‌ها گنبد آن چهار بار مورد مرمت قرار گرفته‌است.

 

+ نوشته شده در  جمعه دوم اسفند 1387ساعت 9:37  توسط شهلا اسدي سرور  | 

قلعه الموت

به نام خدا

قلعه الموت

قلعه‌ی اَلَموت از دژهای تاریخی ایران است.

قلعه‌ی الموت در شمال شرقی روستای گازرخان و بر فراز کوهی از سنگ به ارتفاع ۲۱۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.. این کوه از نرمه گردن (میان نرمه‌لات و گرمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پیدا کرده است. صخره‌های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده‌اند. پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله‌ای نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. . این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری استان قزوین محسوب می‌شود.


حمدالله مستوفی درباره‌ی این قلعه گفته است که این بنا به ‌دست «داعی الحق حسن بن زید الباقر» بنا شده است.


حسن صباح در سال ۴۸۶ هجری قمری این قلعه را تصرف کرد که اکنون به نام قلعه‌ی حسن صباح نیز نامیده می‌شود.


قلعه الموت را مردم محل «قلعه حسن» می‌نامند. این قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده است. هر بخش، به دو بخش: قلعه پایین و قلعه بالا تقسیم شده است که در اصطلاح محلی، آنها را «جورقلا» و «پیازقلا» می‌نامند. طول قلعه حدود یک صد و بیست متر و عرض آن در نقاط مختلف بین ده تا سی و پنج متر متغیر است. دیوار شرقی قلعه بالا یا قلعه بزرگ که از سنگ و ملاط گچ ساخته شده است، کم‌تر از سایر قسمت‌ها آسیب دیده است. طول آن حدود ده متر و ارتفاع آن بین چهار تا پنج متر است. در طرف جنوب، در داخل صخره اتاقی کنده شده که محل نگهبانی بوده است. در جانب شرقی این اتاق، دیواری به ارتفاع دو متر وجود دارد که پی آن در سنگ کنده شده و پشت کار آن نیز از سنگ گچ بنا شده است و نمای آن از آخر می‌باشد. در جانب شمال غربی قلعه بالا نیز دو اتاق در داخل سنگ کوه کنده‌اند. در اتاق اول، چاله آب کوچکی قرار دارد که اگر آب آن را کاملاً تخلیله بکنند، دوباره آبدار می‌شود. احتمال می‌دهند که این چاله با حوض جنوبی ارتباط داشته باشد. در پای این اتاق، دیوار شمالی قلعه به طول دوازده متر و پهنای یک متر قرار دارد که از سطح قلعه پایین‌تر واقع شده است و پرتگاه مخوفی دارد. در جانب جنوب غربی این قسمت قلعه، حوضی به طول هشت متر و عرض پنج متر در سنگ کنده‌اند که هنوز هم بر اثر بارندگی‌های زمستان و بهار پر از آب می‌شود. در کنج جنوب غربی این حوض، درخت تاک کهن‌‌سالی که هم‌چنان سبز و شاداب است، جلب توجه می‌کند. اهالی محل معتقدند که آن را «حسن صباح» کاشته است.


این قسمت از قلعه ، به احتمال زیاد، همان محلی است که حسن صباح مدت سی و پنج سال در آن اقامت داشته و پیروان خود را رهبری می‌نموده است. در جانب شرقی قلعه، پاسداران قلعه و افراد خانواده‌های آنها ساکن بوده‌اند در حال حاضر، آثار کمی از دیوار جنوبی این قسمت باقی مانده است. در جانب شمال این دیواره، ده آخور برای چارپایان، در داخل سنگ کوه‌کنده شده است. گذشته از آثار دیوار جنوبی، دیوار غربی این قسمت به ارتفاع دو متر هم چنان پابرجاست؛ ولی از دیوار شرقی اثری دیده نمی‌شود. در این سمت، سه آب انبار کوچک در دل سنگ کنده‌اند و چند اتاق نیز در سنگ ساخته شده که در حال حاضر ویران شده‌اند. بین دو قسمت قلعه؛ یعنی قلعه بالا و پایین، میدانگاهی قرار دارد که بر گرداگرد آن، دیواری محوطه قلعه را به دو قسمت تقسیم کرده است. در حال حاضر، در میان میدان آثار فراوانی به صورت توده‌های سنگ وخاک مشاهده می‌شود که بی‌شک باقی مانده بناها و ساختمان‌های فراوانی است که در این محل وجود داشته و ویران گشته‌اند. به‌طور کلی باید گفت، قلعه‌الموت که دو قلعه بالا و پایین را در بر می‌گیرد، به صورت بنای سترگی بر فراز صخره‌ای سنگی بنا شده و دیوارهای چهارگانه آن به تبعیت از شکل و وضع صخره‌ها ساخته شده‌اند؛ از این رو عرض آن به‌خصوص در قسمت‌های مختلف فرق می‌کند. از برج‌ های قلعه، سه برج گوشه‌های شمالی و جنوبی و شرقی هم‌چنان برپای‌اند و برج گوشه شرقی آن سالم‌تر است. دروازه و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی قرار دارد. مدخل راه منتهی به دروازه، از پای برج شرقی است و چند متر پایین‌تر از آن واقع شده است. در این محل، تونلی به موازات ضلع جنوب شرقی قلعه به طول شش متر و عرض دو متر و ارتفاع دو متر در دل‌سنگ‌های کوه کنده شده است. با گذشتن از این تونل ، برج جنوبی قلعه و دیوار جنوب غربی آن، که روی شیب تخته سنگ ساخته شده است، نمایان می‌گردد. این دیوار بر دشت وسیع گازرخان که در جنوب قلعه قرار دارد، مشرف است؛ به نحوی که دره الموت رود از آن دیده می‌شود. راه ورود به قلعه با گذشتن از کنار برج شرقی و پای ضلع جنوب شرقی، به طرف برج شمالی می‌رود. از آنجا که راه ورود آن در امتداد دیوار، میان دو برج شمالی و شرقی، واقع شده است استحکامات این قسمت، از سایر قسمت‌ها مفصل‌تر است و آثار برج‌های کوچک‌تری در فاصله دو برج مزبور دیده می‌شود. دیوارهای اطراف قلعه و برج‌ها، در همه جا، دارای یک دیوار پشت‌بندی است که هشت متر ارتفاع دارد و به موازات دیوار اصلی بنا شده است و ضخامت آن به دو متر می‌رسد. از آنجا که در تمام طول سال، گروه زیادی در قلعه سکونت داشته و به آب بسیار نیاز داشته‌اند؛ سازندگان قلعه با هنرمندی خاصی اقدام به ساخت آب انبارهایی کرده‌اند و به کمک آب‌روهایی که در دل سنگ کنده‌اند، از فاصله دور، آب را بر این آب انبارها سوار می‌نموده‌اند.در پای کوه‌الموت، در گوشه شمال شرقی، غار کوچکی که از آب رو مجرا ‌های قلعه بوده، دیده می‌شود. آب قلعه از چشمه «کلدر» که در دامنه کوه شمال قلعه قرار دارد، تأمین می‌شده است. مصالح قسمت‌های مختلف قلعه، سنگ (از سنگ‌ کوه‌های اطراف)، ملات‌گچ، آجر، کاشی و تنپوشه هایی سفالی به قطر ۱۰ سانتی‌متر است.


آجرهای بنا که مربع شکل و به ضلع بیست و یک سانتی‌متر و ضخامت پنج سانتی‌مترند، در روکار بنا به کار برده شده‌اند. در ساختمان دیوارها، برای نگهداری دیوارها و متصل کردن قسمت‌های جلو برج‌ها به قسمت‌های عقب، در داخل کار، کلاف‌های چوبی به‌طور افقی به کار برده‌اند. از جمله قطعات کوچک کاشی که در ویرانه‌های قلعه به دست آمده، قطعه‌ای است به رنگ آبی آسمانی با نقش صورت آدمی که قسمتی از چشم و ابرو و بینی آن کاملاً واضح است. امروزه در دامنه جنوبی کوه هودکان که در شمال کوه قلعه‌الموت واقع شده است، خرابه‌های بسیاری دیده می‌شود که نشان می‌دهد روزگاری بر جای این خرابه‌ها، ساختمان‌های بسیاری وجود داشته است.


در حال حاضر، اهالی محل خرابه‌های این محوطه را دیلمان‌ده ، اغوزبن ، خرازرو و زهیرکلفی می‌نامند. همچنین در سمت غرب قلعه، قبرستانی قدیمی معروف به «اسبه کله چال» وجود دارد که در بالای تپه مجاور آن، بقایای چند کوره آجرپزی نمایان است. در قله کوه هودکان نیز پیه‌سوزهای سفالین کهن به دست آمده است. سال بنای قلعه‌الموت در کتاب نزهه‌القلوب حمدالله مستوفی، دویست و چهل و شش ه ـ .ق ذکر شده که هم‌زمان با خلافت المتوکل خلیفه عباسی می‌باشد.


این قلعه در شوال ۶۵۴ هجری قمری به‌دستور هلاکو به آتش کشیده و ویران شد و از آن پس به‌عنوان تبعیدگاه و زندان مورد استفاده قرار گرفت. همچنین از سال ۹۳۰ هجری قمری و ابتدای حکومت شاه ‌طهماسب صفوی تا سال ۱۰۰۶ هجری قمری قلعه کالبدی سالم داشته است.


متاسفانه حفاری‌هایی که در دوره‌ی قاجار برای یافتن گنج در قلعه‌ی الموت انجام شده، سبب ویرانی آن شده‌است.


حسن صباح از این قلعه دارو نیز به تمامی شهرهای ایران ارسال می کرده است.


+ نوشته شده در  جمعه دوم اسفند 1387ساعت 9:34  توسط شهلا اسدي سرور  | 

سرماخوردگي

چگونه مي توان از زمستان لذت برد و سرما هم نخورد؟    اين يك سؤال اساسي براي بچه هايي است كه عاشق برف بازي، سرسره بازي و ساختن آدم برفي اند. آيا واقعاً مي توان برف بازي كرد، آدم برفي ساخت، با آدم برفي عكس يادگاري گرفت و سرما هم نخورد؟ به اعتقاد دكتر عظيم مهرور، متخصص اطفال و فوق تخصص خون و انكولوژي، پيشگيري از سرماخوردگي با رعايت چند نكته امكان پذير است.
    
    
    لباس مناسب بپوشيد
    دكتر مهرور مي گويد: يكي از شايع ترين علل سرماخوردگي تغيير دماي هواست. اين موضوع ارتباط نزديكي با تغيير درجه حرارت بدن دارد. بنابراين يكي از راه هاي پيشگيري از سرماخوردگي پوشيدن لباس مناسب در هر وضع آب و هوايي است. بچه ها بايد توجه داشته باشند كه دماي هوا در ساعت هاي مختلف شبانه روز متفاوت است. آنان بايد در هواي آزاد، داخل خانه يا كلاس درس و محيط هاي مختلف كه دماي هوا متفاوت است، لباس مناسب بپوشند.
    از سرماخورده ها فاصله بگيريد
    يكي از نكات مهم در پيشگيري از سرماخوردگي پرهيز از تماس با افرادي است كه سرما خورده اند و عطسه و سرفه مي كنند. دكتر مهرور در اين باره مي گويد: «سرماخوردگي در طول زمستان شيوع بيشتري دارد. اگر فردي در يك خانواده سرما خورده باشد، ديگر اعضاي خانواده و بخصوص بچه ها بايد از تماس با او پرهيز كنند و هم فرد بيمار و هم ديگر افراد بايد نكات بهداشتي را در اين باره رعايت كنند. با هر عطسه و سرفه يك فرد سرماخورده صدها هزار ويروس سرماخوردگي در هوا منتشر مي شود.
    نگذاريد هوا با دود سيگار آلوده شود
    
    هواي پاك و سالم موجب نشاط و سرزندگي مي شود، اما هواي آلوده، بخصوص دود سيگار بر سلامت افراد تأثير مي گذارد. دكتر مهرور مي گويد: «سيگار كشيدن والدين يا ديگر افراد بزرگسال، موجب آلودگي هوا مي شود. دود سيگار بر روي دستگاه تنفسي تأثير مي گذارد. دود سيگار با از بين بردن مژك هاي تنفسي و مختل كردن كار دستگاه تنفسي و جلوگيري از عملكرد مخاط دستگاه تنفسي كه ترشحات اضافي را بيرون مي ريزد، زمينه را براي فعاليت ويروس سرماخوردگي و سرايت بيماري به فرد سالم بخصوص بچه ها آماده مي كند».
    اين متخصص اطفال با اشاره به اينكه دو گروه يعني كودكان و سالمندان بيش از ديگر افراد در معرض سرماخوردگي اند، مي گويد: «در محيط آلوده به دود سيگار يا در محيطي كه فرد سرماخورده اي در آن حضور دارد، احتمال ابتلا به اين بيماري بيشتر است».
    
    
    تغذيه مناسب مهم است، هله هوله نخوريد
    براي اين كه بدن شما در برابر بيماري ها مقاوم شود و براي اين كه سرما نخوريد تا از فصل زمستان خاطره هاي خوشي داشته باشيد، بهتر است هله هوله نخوريد. به جاي خوردن انواع خوراكي هاي رنگ و وارنگ موجود در سوپرماركت ها كه بيشتر آنها بي خاصيت و حتي مضر است، بهتر است از مواد مقوي و لازم استفاده كنيد. تغذيه مناسب چيزي نيست كه هميشه منتظر باشيد تا ديگران به شما تعارف كنند. بهتر اين است كه خودتان آن را بخواهيد.
    دكتر مهرور در اين باره مي گويد: «تغذيه مناسب، بايد تأمين كننده كالري، پروتئين و ويتامين هاي موردنياز بدن باشد، كودكان و نوجوانان به كالري و پروتئين زيادي نياز دارند. ويتامين هاي ضروري بدن از جمله ويتامين «ث» نيز بايد تأمين شود. بهتر است پروتئين موردنياز بدن كودكان با مصرف گوشت تأمين شود.انواع ميوه بخصوص مركبات نيز منبع بسيار خوبي براي تأمين ويتامين «ث» و بسياري از ويتامين هاي لازم براي بدن است».او تأكيد مي كند: «يكي از مواردي كه بارها گفته شده اين است كه بچه ها به هيچ وجه از تنقلات كه انرژي و پروتئين كافي ندارد، استفاده نكنند. استفاده از تنقلات نوعي سيري كاذب در بچه ها ايجاد مي كند بدون اين كه مواد غذايي لازم را به بدن آنان برساند. به دليل همين سير شدن، بچه ها مواد غذايي لازم را به اندازه كافي نمي خورند. اين موضوع موجب مي شود سيستم ايمني بدن دچار ضعف شود و در برابر حملات ميكروبي و ويروسي مقاومت كافي نداشته باشد. بچه هايي كه تغذيه نامناسب دارند، بيشتر دچار بيماري مي شوند».
    خنده رو باشيد
    اين چند نكته، همه ماجرا نيست. براي اين كه به طور كلي بدن مقاومي در برابر بيماري ها داشته باشيد و سلامتي تان را حفظ كنيد، بهتر است همراه با دقت در تغذيه به ديگر توصيه ها هم توجه كنيد. از جمله ورزش كنيد، آب كافي بخوريد (روزي ۸ ليوان)، مسواك بزنيد، بستن كمربند ايمني را فراموش نكنيد. مهم تر از همه اين كه خنده رو باشيد چون جهان از نشاطي كه در دل انسان هاست، رنگ شادي مي گيرد.
                                                          
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1387ساعت 18:49  توسط شهلا اسدي سرور  | 

سرماخوردگی معمولی

سرماخوردگی معمولی

 

تعریف – یک ناخوشی کوتاه مدت می باشد (معمولا" کمتر از دو هفته) و بجز در کودکان معمولا" تولید تب نمی کند. سرماخوردگی معمولی باعث تحریک و ترشح در راههای هوایی از جمله بینی، سینوسها، گلو، حنجره و اغلب مجاری نایژه ای می شود.

 

 علل سرماخوردگی معمولی چیست؟

ویروسهای گوناگونی باعث سرماخوردگی معمولی می شوند. هر ویروس ممکن است علایم و شدت بیماری مخصوص به خود داشته باشد. بیش از 100 نوع  ویروس سرماخوردگی شناخته شده است. مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خنک کردن بدن باعث سرماخوردگی می شود. ایجاد عفونت ممکن است در اثر خستگی بیش از حد، فشارهای روانی و دیگر عوامل ضعیف کننده دفاع ایمنی بدن تسهیل شود. باکتری هایی که در بینی و گلو زندگی میکنند می توانند گسترش یافته و باعث عفونت های ثانویه از قبیل عفونتهای گوش، سینوزیت باکتریایی و برونشیت باکتریایی شوند.

 

علایم و نشانه ها

سرماخوردگیها معمولا" ناگهانی شروع می شوند. اغلب ناراحتی گلو اولین علامت می باشد که به دنبال آن عطسه کردن، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و کاهش سطح انرژی ایجاد می شود. تب غیر معمول می باشد اما کودکان و اطفال ممکن است تب داشته باشند. علایم قفسه سینه متغیر هستند و اگر وجود داشته باشند به طور شایع به آنها سرماخوردگی قفسه سینه گفته می شود. مخاطها ضخیم می شوند. اگرسرفه کردن وجود داشته باشد می تواند دو تا سه هفته طول بکشد. وجود خلط یا ترشحات بینی سبز یا زرد رنگ اشاره بر برونشیت یا سینوزیت باکتریایی ثانویه می کند.

 

 تشخیص

سرماخوردگی شایع می تواند با تب یونجه (حساسیت) یا دیگر بیماریهای باکتریایی از قبیل عفونت سینوسی یا گلو درد میکروبی اشتباه شود. تب و علایم شدیدتر بویژه درد ماهیچه ها و سرفه نشانه آنفلوانزا هستند. اگر بیماری ای به سرعت ایجاد شود، خیلی شدید نباشد و در عرض یک تا دو هفته رفع شود معمولا" سرماخوردگی شایع می باشد. حساسیتها معمولا" عود می کنند و در تمام طول فصول ادامه پیدا می کنند.عفونتهای باکتریایی سینوسی معمولا" محدود به بینی بوده و بدون آنتی بیوتیک رفع نمی شوند.

درمان: کلید درمان کردن سرماخوردگی این است که به بدنتان استراحت بدهید تا با عفونت مقابله کند. فقط دفاع خود بدن شما می تواند سرماخوردگی را دفع کند. آنتی بیوتیکها کمک نمی کنند، اگر چه می توانند عفونتهای باکتریایی ثانوی را درمان یا پیشگیری کنند. درد باید با استفاده از مسکنها درمان شود (بویژه درمورد گلو درد). گرفتگی بینی و سختی تنفسی باید با اسپری های بینی درمان شود.قطره بینی افرین، داروی بسیار خوبی می باشد اما فقط می تواند برای سه یا چهار روز استفاده شود. سودافدرین یک محرک می باشد و خواب را مشکل می سازد. استفاده از سودافدرین در صبح و افرین در شب ترکیب خوبی می باشد. آبریزش بینی را می توان با آنتی هیستامینها از قبیل بنادریل یا کلورتریمتون کنترل کرد. سرفه باید با شربت سرفه از قبیل روبیتوسین دی – ام درمان شود. داروهای بدون نسخه زیادی با ترکیب اجزا بالا در داروخانه ها در دسترس می باشند. در صورت امکان اغلب  خوردن جداگانه هر یک بسته به علایم شما بهتر است.

 

داروهای ژنریک برای علایم مختلف

·        گرفتگی بینی – سودوافدرین، فنیل پروپانولامین، فنیل افرین، اکسی متازولین.

·        درد – ایبوپروفن، استامینوفن.

·        ترشح روشن از بینی – دیفن هیدرامین، کلورفنیرامین.

·        سرفه – دکسترومتورفان.

 

 اگر سرماخوردگی دارید چه می توانید  بکنید؟

اگر علایم شما خفیف و بدون تب باشد می توانید با داروهای بدون نسخه ذکر شده در بالا خودتان را درمان کنید. اگر احساس ناخوشی بیشتری می کنید یا تب دارید باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می تواند به شما اطمینان دهد که همه مشکلات شما ناشی از یک سرماخوردگی ساده می باشد. اگر شما آنفلوانزا یا بیماری باکتریایی داشته باشید پزشک می تواند آنتی بیوتیکها و داروهای ضد ویروسی تجویز کند که به حد خیلی زیاد شما را بهبود خواهند داد. داروهای ضد ویروسی فقط در درمان آنفلوانزا موثر هستند و در درمان سرماخوردگی شایع کمکی نمی کنند.  

 

سرماخوردگی معمولی

 

تعریف – یک ناخوشی کوتاه مدت می باشد (معمولا" کمتر از دو هفته) و بجز در کودکان معمولا" تولید تب نمی کند. سرماخوردگی معمولی باعث تحریک و ترشح در راههای هوایی از جمله بینی، سینوسها، گلو، حنجره و اغلب مجاری نایژه ای می شود.

 

 علل سرماخوردگی معمولی چیست؟

ویروسهای گوناگونی باعث سرماخوردگی معمولی می شوند. هر ویروس ممکن است علایم و شدت بیماری مخصوص به خود داشته باشد. بیش از 100 نوع  ویروس سرماخوردگی شناخته شده است. مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خنک کردن بدن باعث سرماخوردگی می شود. ایجاد عفونت ممکن است در اثر خستگی بیش از حد، فشارهای روانی و دیگر عوامل ضعیف کننده دفاع ایمنی بدن تسهیل شود. باکتری هایی که در بینی و گلو زندگی میکنند می توانند گسترش یافته و باعث عفونت های ثانویه از قبیل عفونتهای گوش، سینوزیت باکتریایی و برونشیت باکتریایی شوند.

 

علایم و نشانه ها

سرماخوردگیها معمولا" ناگهانی شروع می شوند. اغلب ناراحتی گلو اولین علامت می باشد که به دنبال آن عطسه کردن، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و کاهش سطح انرژی ایجاد می شود. تب غیر معمول می باشد اما کودکان و اطفال ممکن است تب داشته باشند. علایم قفسه سینه متغیر هستند و اگر وجود داشته باشند به طور شایع به آنها سرماخوردگی قفسه سینه گفته می شود. مخاطها ضخیم می شوند. اگرسرفه کردن وجود داشته باشد می تواند دو تا سه هفته طول بکشد. وجود خلط یا ترشحات بینی سبز یا زرد رنگ اشاره بر برونشیت یا سینوزیت باکتریایی ثانویه می کند.

 

 تشخیص

سرماخوردگی شایع می تواند با تب یونجه (حساسیت) یا دیگر بیماریهای باکتریایی از قبیل عفونت سینوسی یا گلو درد میکروبی اشتباه شود. تب و علایم شدیدتر بویژه درد ماهیچه ها و سرفه نشانه آنفلوانزا هستند. اگر بیماری ای به سرعت ایجاد شود، خیلی شدید نباشد و در عرض یک تا دو هفته رفع شود معمولا" سرماخوردگی شایع می باشد. حساسیتها معمولا" عود می کنند و در تمام طول فصول ادامه پیدا می کنند.عفونتهای باکتریایی سینوسی معمولا" محدود به بینی بوده و بدون آنتی بیوتیک رفع نمی شوند.

درمان: کلید درمان کردن سرماخوردگی این است که به بدنتان استراحت بدهید تا با عفونت مقابله کند. فقط دفاع خود بدن شما می تواند سرماخوردگی را دفع کند. آنتی بیوتیکها کمک نمی کنند، اگر چه می توانند عفونتهای باکتریایی ثانوی را درمان یا پیشگیری کنند. درد باید با استفاده از مسکنها درمان شود (بویژه درمورد گلو درد). گرفتگی بینی و سختی تنفسی باید با اسپری های بینی درمان شود.قطره بینی افرین، داروی بسیار خوبی می باشد اما فقط می تواند برای سه یا چهار روز استفاده شود. سودافدرین یک محرک می باشد و خواب را مشکل می سازد. استفاده از سودافدرین در صبح و افرین در شب ترکیب خوبی می باشد. آبریزش بینی را می توان با آنتی هیستامینها از قبیل بنادریل یا کلورتریمتون کنترل کرد. سرفه باید با شربت سرفه از قبیل روبیتوسین دی – ام درمان شود. داروهای بدون نسخه زیادی با ترکیب اجزا بالا در داروخانه ها در دسترس می باشند. در صورت امکان اغلب  خوردن جداگانه هر یک بسته به علایم شما بهتر است.

 

داروهای ژنریک برای علایم مختلف

·        گرفتگی بینی – سودوافدرین، فنیل پروپانولامین، فنیل افرین، اکسی متازولین.

·        درد – ایبوپروفن، استامینوفن.

·        ترشح روشن از بینی – دیفن هیدرامین، کلورفنیرامین.

·        سرفه – دکسترومتورفان.

 

 اگر سرماخوردگی دارید چه می توانید  بکنید؟

اگر علایم شما خفیف و بدون تب باشد می توانید با داروهای بدون نسخه ذکر شده در بالا خودتان را درمان کنید. اگر احساس ناخوشی بیشتری می کنید یا تب دارید باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می تواند به شما اطمینان دهد که همه مشکلات شما ناشی از یک سرماخوردگی ساده می باشد. اگر شما آنفلوانزا یا بیماری باکتریایی داشته باشید پزشک می تواند آنتی بیوتیکها و داروهای ضد ویروسی تجویز کند که به حد خیلی زیاد شما را بهبود خواهند داد. داروهای ضد ویروسی فقط در درمان آنفلوانزا موثر هستند و در درمان سرماخوردگی شایع کمکی نمی کنند.  

 

سرماخوردگی معمولی

 

تعریف – یک ناخوشی کوتاه مدت می باشد (معمولا" کمتر از دو هفته) و بجز در کودکان معمولا" تولید تب نمی کند. سرماخوردگی معمولی باعث تحریک و ترشح در راههای هوایی از جمله بینی، سینوسها، گلو، حنجره و اغلب مجاری نایژه ای می شود.

 

 علل سرماخوردگی معمولی چیست؟

ویروسهای گوناگونی باعث سرماخوردگی معمولی می شوند. هر ویروس ممکن است علایم و شدت بیماری مخصوص به خود داشته باشد. بیش از 100 نوع  ویروس سرماخوردگی شناخته شده است. مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خنک کردن بدن باعث سرماخوردگی می شود. ایجاد عفونت ممکن است در اثر خستگی بیش از حد، فشارهای روانی و دیگر عوامل ضعیف کننده دفاع ایمنی بدن تسهیل شود. باکتری هایی که در بینی و گلو زندگی میکنند می توانند گسترش یافته و باعث عفونت های ثانویه از قبیل عفونتهای گوش، سینوزیت باکتریایی و برونشیت باکتریایی شوند.

 

علایم و نشانه ها

سرماخوردگیها معمولا" ناگهانی شروع می شوند. اغلب ناراحتی گلو اولین علامت می باشد که به دنبال آن عطسه کردن، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و کاهش سطح انرژی ایجاد می شود. تب غیر معمول می باشد اما کودکان و اطفال ممکن است تب داشته باشند. علایم قفسه سینه متغیر هستند و اگر وجود داشته باشند به طور شایع به آنها سرماخوردگی قفسه سینه گفته می شود. مخاطها ضخیم می شوند. اگرسرفه کردن وجود داشته باشد می تواند دو تا سه هفته طول بکشد. وجود خلط یا ترشحات بینی سبز یا زرد رنگ اشاره بر برونشیت یا سینوزیت باکتریایی ثانویه می کند.

 

 تشخیص

سرماخوردگی شایع می تواند با تب یونجه (حساسیت) یا دیگر بیماریهای باکتریایی از قبیل عفونت سینوسی یا گلو درد میکروبی اشتباه شود. تب و علایم شدیدتر بویژه درد ماهیچه ها و سرفه نشانه آنفلوانزا هستند. اگر بیماری ای به سرعت ایجاد شود، خیلی شدید نباشد و در عرض یک تا دو هفته رفع شود معمولا" سرماخوردگی شایع می باشد. حساسیتها معمولا" عود می کنند و در تمام طول فصول ادامه پیدا می کنند.عفونتهای باکتریایی سینوسی معمولا" محدود به بینی بوده و بدون آنتی بیوتیک رفع نمی شوند.

درمان: کلید درمان کردن سرماخوردگی این است که به بدنتان استراحت بدهید تا با عفونت مقابله کند. فقط دفاع خود بدن شما می تواند سرماخوردگی را دفع کند. آنتی بیوتیکها کمک نمی کنند، اگر چه می توانند عفونتهای باکتریایی ثانوی را درمان یا پیشگیری کنند. درد باید با استفاده از مسکنها درمان شود (بویژه درمورد گلو درد). گرفتگی بینی و سختی تنفسی باید با اسپری های بینی درمان شود.قطره بینی افرین، داروی بسیار خوبی می باشد اما فقط می تواند برای سه یا چهار روز استفاده شود. سودافدرین یک محرک می باشد و خواب را مشکل می سازد. استفاده از سودافدرین در صبح و افرین در شب ترکیب خوبی می باشد. آبریزش بینی را می توان با آنتی هیستامینها از قبیل بنادریل یا کلورتریمتون کنترل کرد. سرفه باید با شربت سرفه از قبیل روبیتوسین دی – ام درمان شود. داروهای بدون نسخه زیادی با ترکیب اجزا بالا در داروخانه ها در دسترس می باشند. در صورت امکان اغلب  خوردن جداگانه هر یک بسته به علایم شما بهتر است.

 

داروهای ژنریک برای علایم مختلف

·        گرفتگی بینی – سودوافدرین، فنیل پروپانولامین، فنیل افرین، اکسی متازولین.

·        درد – ایبوپروفن، استامینوفن.

·        ترشح روشن از بینی – دیفن هیدرامین، کلورفنیرامین.

·        سرفه – دکسترومتورفان.

 

 اگر سرماخوردگی دارید چه می توانید  بکنید؟

اگر علایم شما خفیف و بدون تب باشد می توانید با داروهای بدون نسخه ذکر شده در بالا خودتان را درمان کنید. اگر احساس ناخوشی بیشتری می کنید یا تب دارید باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می تواند به شما اطمینان دهد که همه مشکلات شما ناشی از یک سرماخوردگی ساده می باشد. اگر شما آنفلوانزا یا بیماری باکتریایی داشته باشید پزشک می تواند آنتی بیوتیکها و داروهای ضد ویروسی تجویز کند که به حد خیلی زیاد شما را بهبود خواهند داد. داروهای ضد ویروسی فقط در درمان آنفلوانزا موثر هستند و در درمان سرماخوردگی شایع کمکی نمی کنند.  

 

سرماخوردگی معمولی

 

تعریف – یک ناخوشی کوتاه مدت می باشد (معمولا" کمتر از دو هفته) و بجز در کودکان معمولا" تولید تب نمی کند. سرماخوردگی معمولی باعث تحریک و ترشح در راههای هوایی از جمله بینی، سینوسها، گلو، حنجره و اغلب مجاری نایژه ای می شود.

 

 علل سرماخوردگی معمولی چیست؟

ویروسهای گوناگونی باعث سرماخوردگی معمولی می شوند. هر ویروس ممکن است علایم و شدت بیماری مخصوص به خود داشته باشد. بیش از 100 نوع  ویروس سرماخوردگی شناخته شده است. مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خنک کردن بدن باعث سرماخوردگی می شود. ایجاد عفونت ممکن است در اثر خستگی بیش از حد، فشارهای روانی و دیگر عوامل ضعیف کننده دفاع ایمنی بدن تسهیل شود. باکتری هایی که در بینی و گلو زندگی میکنند می توانند گسترش یافته و باعث عفونت های ثانویه از قبیل عفونتهای گوش، سینوزیت باکتریایی و برونشیت باکتریایی شوند.

 

علایم و نشانه ها

سرماخوردگیها معمولا" ناگهانی شروع می شوند. اغلب ناراحتی گلو اولین علامت می باشد که به دنبال آن عطسه کردن، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و کاهش سطح انرژی ایجاد می شود. تب غیر معمول می باشد اما کودکان و اطفال ممکن است تب داشته باشند. علایم قفسه سینه متغیر هستند و اگر وجود داشته باشند به طور شایع به آنها سرماخوردگی قفسه سینه گفته می شود. مخاطها ضخیم می شوند. اگرسرفه کردن وجود داشته باشد می تواند دو تا سه هفته طول بکشد. وجود خلط یا ترشحات بینی سبز یا زرد رنگ اشاره بر برونشیت یا سینوزیت باکتریایی ثانویه می کند.

 

 تشخیص

سرماخوردگی شایع می تواند با تب یونجه (حساسیت) یا دیگر بیماریهای باکتریایی از قبیل عفونت سینوسی یا گلو درد میکروبی اشتباه شود. تب و علایم شدیدتر بویژه درد ماهیچه ها و سرفه نشانه آنفلوانزا هستند. اگر بیماری ای به سرعت ایجاد شود، خیلی شدید نباشد و در عرض یک تا دو هفته رفع شود معمولا" سرماخوردگی شایع می باشد. حساسیتها معمولا" عود می کنند و در تمام طول فصول ادامه پیدا می کنند.عفونتهای باکتریایی سینوسی معمولا" محدود به بینی بوده و بدون آنتی بیوتیک رفع نمی شوند.

درمان: کلید درمان کردن سرماخوردگی این است که به بدنتان استراحت بدهید تا با عفونت مقابله کند. فقط دفاع خود بدن شما می تواند سرماخوردگی را دفع کند. آنتی بیوتیکها کمک نمی کنند، اگر چه می توانند عفونتهای باکتریایی ثانوی را درمان یا پیشگیری کنند. درد باید با استفاده از مسکنها درمان شود (بویژه درمورد گلو درد). گرفتگی بینی و سختی تنفسی باید با اسپری های بینی درمان شود.قطره بینی افرین، داروی بسیار خوبی می باشد اما فقط می تواند برای سه یا چهار روز استفاده شود. سودافدرین یک محرک می باشد و خواب را مشکل می سازد. استفاده از سودافدرین در صبح و افرین در شب ترکیب خوبی می باشد. آبریزش بینی را می توان با آنتی هیستامینها از قبیل بنادریل یا کلورتریمتون کنترل کرد. سرفه باید با شربت سرفه از قبیل روبیتوسین دی – ام درمان شود. داروهای بدون نسخه زیادی با ترکیب اجزا بالا در داروخانه ها در دسترس می باشند. در صورت امکان اغلب  خوردن جداگانه هر یک بسته به علایم شما بهتر است.

 

داروهای ژنریک برای علایم مختلف

·        گرفتگی بینی – سودوافدرین، فنیل پروپانولامین، فنیل افرین، اکسی متازولین.

·        درد – ایبوپروفن، استامینوفن.

·        ترشح روشن از بینی – دیفن هیدرامین، کلورفنیرامین.

·        سرفه – دکسترومتورفان.

 

 اگر سرماخوردگی دارید چه می توانید  بکنید؟

اگر علایم شما خفیف و بدون تب باشد می توانید با داروهای بدون نسخه ذکر شده در بالا خودتان را درمان کنید. اگر احساس ناخوشی بیشتری می کنید یا تب دارید باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می تواند به شما اطمینان دهد که همه مشکلات شما ناشی از یک سرماخوردگی ساده می باشد. اگر شما آنفلوانزا یا بیماری باکتریایی داشته باشید پزشک می تواند آنتی بیوتیکها و داروهای ضد ویروسی تجویز کند که به حد خیلی زیاد شما را بهبود خواهند داد. داروهای ضد ویروسی فقط در درمان آنفلوانزا موثر هستند و در درمان سرماخوردگی شایع کمکی نمی کنند.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رژيم غذايي درسرما خوردگی و آنفلوآنزا

 

سلامتي مجاري تنفسي وابسته به دريافت هواي فاقد ميكروب و آلودگي است. بيش از 200 نوع ويروس شناخته شده است كه به دستگاه تنفسي فوقاني اثر گذاشته و باعث سرماخوردگي مي‌شوند. در اغلب موارد سرماخوردگي‌ها خفيف بوده و به طور معمول براي حدود يك هفته باقي مي‌مانند. آنفلوانزا نامي‌است كه به عفونت ويروسي بسيار شديد نسبت داده مي‌شود و اين عفونت نيز بر دستگاه تنفسي فوقاني تاثير مي‌گذارند. نام آنفلوانزا از اين باور قديمي ‌منشاء مي‌گيرد كه اين بيماري را ناشي از تاثيرات ماوراالطبيعه مي‌دانسته‌اند.

علايم سرماخوردگي به طور معمول دو تا سه روز پس از ورود ويروس به بدن ظاهر مي‌شود. شايع‌ترين علايم شامل: ‌گلودرد، گرفتگي و يا ريزش آب بيني، سرفه، عطسه و درد قسمت‌هاي دست و پاست. خستگي، ريزش آب از چشم‌ها و مشكلات خوابيدن نيز ممكن است رخ دهند. در صورتي كه علائم، بيش از يك هفته باقي بمانند و به همراه سردرد شديد، ضعف، از دست دادن اشتها و تهوع نيز باشند احتمال اين كه بيماري به علت ويروس آنفلوانزا باشد بيشتر است. بروز تب نيز به طور معمول شايع است. بايد توجه كرد كه در موارد عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني، علت بيماري را نمي‌توان برطرف كرد و فقط درمان علائم امكان پذير است.

به هنگام سرماخوردگي ‌استراحت زياد، مصرف فراوان مايعات و قرقره كردن آب نمك ولرم به بهبود علائم كمك مي‌كند. مصرف قرص‌هاي مسكن به رفع سردرد و كاهش تب كمك مي‌كنند. تنها در مواردي كه به دنبال عفونت ويروسي،‌ عفونت باكتريايي نيز بروز مي‌كند،‌ آنتي‌بيوتيك‌ها مفيد واقع مي‌شوند. كودكان، سالمندان، زنان باردار و افرا د دچار مشكلاتي از قبيل ديابت و بيماري‌هاي كليوي به توصيه‌هاي پزشكي بيشتري نياز دارند. گاهي اوقات، براي گروه سالمندان (در خطر) به منظور پيشگيري از ابتلا به عفونت، استفاده از واكسن توصيه مي‌شود.

چه غذاهايي براي سرماخوردگي مفيد هستند؟

براي اين كه سيستم ايمني بدن به بهترين نحو به وظيفه‌اش كه مبارزه عليه ويروس‌هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا است، عمل كند بايد مواد مغذي حياتي را دريافت كند.

از جمله منابع اصلي طبيعي تامين‌كننده ويتامين ث كه در درمان سرماخوردگي موثرند عبارت اند از:

ـ پرتقال، گريپ فروت، انواع توت، فلفل دلمه‌اي، توت فرنگي، سيب زميني و سبزيجات برگ سبز از قبيل انواع كلم. دريافت زياد و منظم ويتامين ث به كاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگي كمك مي‌كند.

ـ غلات سبوس‌دار و حبوبات، منابع غذايي خوب يكي از ويتامين‌هاي گروه ب به نام پانتوتنيك اسيد هستند. كمبود پانتوتنيك اسيد، سبب بروز عفونت‌هاي مكرر دستگاه تنفسي فوقاني مي‌شود.

ـ سير داراي آهن، روي و آليسين است كه سبب تقويت سيستم ايمني و كمك به كاهش خطر عفونت‌هاي ويروسي مي‌شود.

ـ ماهي قباد، قزل‌آلا، ساردين و ماهي‌هاي روغني غني از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند. همچنين تخم كتان،‌ دانه كدو حلوايي و روغن شاه‌دانه نيز از ديگر منابع خوب امگا 3 هستند.

ـ دانه كنجد، تخمه كدو حلوايي و آفتاب‌گردان منابع غني اسيدهاي چرب امگا 6 هستند. اين اسيد‌هاي چرب در مبارزه عليه عفونت‌هاي سرماخوردگي به سلول‌هاي دستگاه تنفسي كمك مي‌كنند.

ـ جگر، انواع ماهي از جمله قزل‌آلا،‌ قباد و شاه ماهي، كره و تخم‌مرغ منابع ويتامين آ هستند. هويج، انبه، سيب‌زميني،‌ زردآلو، كدو حلوايي و سبزيجات سبز تيره نيز تامين‌كننده بتاكاروتن هستند كه در بدن به ويتامين آ تبديل مي‌شوند. عفونت‌هاي مكرر تنفسي در كودكان با كاهش ذخاير ويتامين آ مرتبط است. يك رژيم غذايي متنوع و مخلوط حاوي اين غذاها، مواد كافي براي يك كودك در حال رشد را تامين مي‌كند.

ـ ماهي، مرغ، گوشت قرمز بدون چربي، لبنيات و مخلوطي از حبوبات مغزها، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار، تامين كننده پروتئين هستند. كمبود دريافت پروتئين خطر ابتلا به عفونت را افزايش مي‌دهد.

ـ گوشت، شير، غلات و حبوبات تامين كننده ويتامين‌هاي ب‌ـ6 و پانتوتنيك اسيد هستند كه براي تامين سلامتي سيستم ايمني از اهميت بسياري برخوردارند.

ـ غلات صبحانه (برشتوك)، نان و عصاره مخمر،‌ تامين كننده اسيدفوليك هستند كه براي سلامتي و تقويت سيستم ايمني ضروري است. به علاوه چغندر، لوبيا چشم بلبلي و انواع كلم منابع خوب فولات (فرم طبيعي اسيد فوليك) هستند.

ـ انواع صدف، گوشت‌هاي قرمز بدون چربي و غلات سبوس‌دار حاوي روي هستند. روي يك ماده معدني مورد نياز براي سيستم ايمني است.

از چه غذاهايي پرهيز كنيم؟

غذاهاي آماده بسته بندي شده و كنسروها از لحاظ ويتامين‌ها و مواد معدني فقير هستند. بنابراين به جاي مصرف اين نوع غذاها از انواع ميوه و سبزيجات تازه، گوشت، ماهي، غلات، مغز‌ها و دانه‌ها استفاده كنيد.

نكته:

استفاده از بخور براي رفع گرفتگي بيني كمك مي‌كند. براي اين كار، به مدت 10 دقيقه سر را بر روي بخارات يك ظرف آب در حال جوشيدن بگيريد. بهتر است دستمال يا حوله‌اي را روي سر بگذاريد و اين عمل را سه بار در روز تكرار كنيد. مي‌توان مقداري روغن منتول يا اوكاليپتوس به آب در حال تبخير اضافه كنيد تا عمل تنفس را تسهيل كند.

ـ مقدار زيادي مايعات مصرف كنيد. در طول حملات شديد آنفلوانزا، بهتر است از مايعات مقوي و مغذي مثل انواع سوپ‌ها و آش‌ها به عنوان جايگزين وعده اصلي استفاده كنيد. البته به شرطي كه تعادل صحيحي از انواع مواد مغذي را دارا باشد.

ـ تا جايي كه مي‌توانيد استراحت كنيد. سيستم ايمني براي تجديد قوا به استراحت نياز دارد. عدم توجه به علائم يك عفونت ويروسي و سعي در ادامه كار و فعاليت در حين بيماري، مدت ابتلا را طولاني مي‌سازد

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1387ساعت 18:28  توسط شهلا اسدي سرور  |